sprawdzone nawozy

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak niesprawne techniki stosowania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie truć wodę drenażową.

nawóz chelatowy   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na właściwe użycie nawozów w sadach jest właściwe przemyślenie strategii ich stosowania, aby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew bądź wprowadzany w ramach nawadniania.

Z reguły sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem często pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność może mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym trafnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub też jego składników w glebie.